History

Charon – Dies Mortis

Charon nebo-li Dies Mortis ( bůh smrti ) měl přímé spojení s římskou arénou a gladiátorskými zápasy. Nábožensky to byl mytologický řecký a římský převozník mrtvých přes řeku Styx do podsvětí. V římských arénách se odehrávaly například zápasy gladiátorů, veřejné popravy nebo lovy divokých zvířat.

Při popravách, především po bojích damnates ( odsouzených na smrt v boji ) procházela postava Charona bojištěm mezi ,,mrtvými,, s palicí v ruce jedné a rozpáleným kusem železa v ruce druhé. Pokud některý z damnates smrt jen hrál, dotek rozpáleného železa jej rychle odhalil. Posléze přišla na řadu Charonova palice, a rozsudek byl vykonán.

Zajímavý je jak vzhled tak postavení onoho vykonavatele. Charonem býval svobodný člověk v postu jakéhosi úředního zmocnění. Ať už se jednalo o zeměstnance říše, či svobodného člověka s pověřením gladiátorské školy, vždy byla jeho služba považována za úřední výkon.

Dies Mortis, jak jeho římské jméno naznačuje symbolizoval boha v římské aréně, který vyprovází duše přes onu řeku Styx. Právě proto, mohl mít tento člověk velmi pestrou výbavu, včetně drahých šperků i honosných barev oděvů. Zajímanou součástí jeho role byla i ocelová, nebo bronzová maska, zajišťující nositeli annonimitu a rároveň plně skrývající emoce. Mimo arénu představitele Charona nikdo nepoznal, nikdo nevěděl kdo je v roli Dies Mortis.

Co se jeho role v gladiátorských zápasech týče, to je trošku složitější téma. Podle různých váz a frezek Dies Mortis dobíjel zraněné gladiátory. Otázka zní proč?

Jsou dvě teorie.

První, méně pravděpodobná říká, že Charon v tomto případě postupoval s gladiátory stejně jako s damnates, tedy měl za úkol ,,zpečetit,, jejich smrt.

Druhá, všeobecně vnímaná jako pravděpodobnější. Říká že Dies mortis, poskytoval rychlou a bezbolestnou smrt gladiátorům, kteří byli natolik zraněni, že jim medicus nedokázal pomoci a umírali by dlouhé hodiny, či dny v nelidských bolestech. Zastával tedy roli jakési eutanázie spíše než roli kata.

Častým dotazem bývá, proč vlastně zabíjet takto ,,brutálně,,.

Hned ze dvou důvodů!

Prvním je, že se tato smrt odehrávala v aréně před zraky tisíců diváků a bylo potřeba, aby to stále byla show.

Druhým je vyspělost římské medicíny a vědomost faktu, že bezbolestnou smrt zajistí pouze zničení mozku a nervové soustavy s ním.

Loading

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *