
Limes Romanus
Největší a nejdelší obraná stavba jakou kdy Evropa viděla, val byl jen o málo kratší než velká čínská zeď. Tento fascinující starověký systém opevnění, jenž chránil římské impérium před nájezdy barbarů, především z Germánie, ale i z jiných barbarských držav. Byl dlouhý 7000 kilometrů a strážné věže byly asi jen pouhých 200 metrů od sebe, takže signály z věží se šířily obdivuhodnou rychlostí.
Hlavní římské obrané síly byly umístěny, za valem v táborech zvaných Castelli. Důvod byl prostý, nedlouho po signálu ze strážních věží, vojska vyrazila z táborů na různých místech, aby nepřítele ihned vzala do kleští a zničila jej.
To byla velice efektivní a promyšlená obraná taktika. Součástí obrany byly vedle standartních vojsk i dvě římské speciální jednotky. Císařská kavalerie a říční flotila. Císařská kavalerie nosila masky skrývající emoce a hlavně případný strach, a jejich hlavním úkolem bylo zarazit postup nepřítele již v předpolí.
Příslušníci říční flotily zase primárně hlídkovali v povodí Rýna a Dunaje, a bylo-li to nezbytné přirazili ke břehu, kde pak zorganizovali bleskový přepad, a pak se zase rychle stáhly zpět do řeky.
Zajímavé je že římské Castelli, měli divoce různé osudy, zatím co některé zanikly, z jiných vyrostla velkoměsta, jako např. Vídeň či Budapešť. Doba největšího rozkvětu této obrané linie se datuje na druhou polovinu 1. století po Kristu, a první polovinu 2. století po Kristu. Roku 171 po Kristu vojska Markomanů a Kvádů, prorazila val a začala plenit římská města. Po této události se cístař Markus Aurelius rozhodl konat, a vytáhnout na své slavné Germánské tažení, ale to už je jiný příběh. Jisté je , že od roku 171. po Kristu nebyl Limes Romanus již nikdy jedním celkem, a začal pomalu mizet jako síla Říma samotného……

