
Souboj lučištníků
Dlouho se mělo za to že Sagittarius – gladiátor lučištník měl uplatnění pouze při rekonstrukcích bitev a naumachiích. Poměrně nedávno objevený reliéf však tyto teze vyvrací.
Souboj dvou lučištníků – sagittariů se v aréně zřejmě objevoval jak za období republiky, tak imperia.
Zdroje jsou velmi vzácné a nejednalo se o úplně oblíbený duel, šíp mohl lehce minout cíl a trefit kohokoliv z diváků, obzvláště v menších arénách. Slovy klasika: ,,Šťastný fanoušek si odnese suvenýr!“
Dle reliéfu se mohlo jednat o poziční boj, kde každý sagittarius měl několik šípů a cílem bylo znemožnit protivníkovi pokračování v boji. Ovšem pravděpodobnější je, že ve skutečnosti byl takový duel velice divoký, kdy pohyblivost a vůle riskovat byla velmi důležitá. Ostatně reliéf vyobrazuje jak si jeden ze sagittariů vytahuje šíp z nohy, zatímco jeho soupeř se chystá zasadit vítěznou ránu. V takovou chvíly je jasné že boj svou dinamiku ztrácí.
Představte si souboj ze 17 stol., kdy dva šlechtici s křesadlovými pistolemi rozvážně a v klidu přesně míří a snaží se dát najevo svou odvahu tím, že se ani nepohnou. Souboj dvou sagittariů byl pravým opakem, běh, skoky, úhyby a během toho všeho se snažili zasáhnout svého soka.
Šípy v takových duelech byly jednoduché se špičatými hroty, aby bylo jejich vyjmutí z rány co nejjednodušší a nezpůsobilo žádná další poranění.
Tyto souboje pravděpodobně byly velmy výhodné pro sázkové podniky, sázky i vyhry byly velmi nízké a tak fungovala kvantita, už jen proto, že tyto souboje byli znatelně populárnější u chudších občanů. Zatím co movitější duel střelců navštívili málokdy tak chudší byli nadšení, že se dostali do arény a budou mít co vyprávět. Pokud tedy nepřinesou ,,suvenýr“ v podobě šípu v srdci.
Inspirace o tématu podala Magna Lacerta.

